Historia firmy BERNINA

 

jak powstała firma bernina

 
 

Historia marki BERNINA

 

Historia szwajcarskiego producenta maszyn firmy BERNINA

 

Założycielem firmy BERNINA był Szwajcarski wynalazca - Karl Friderisch Gegauf.

 

To właśnie dzięki niemu BERNINA w dużej mierze zawdzięcza swój sukces i dzisiejszą pozycję na rynku maszyn do szycia. Zapraszamy do zapoznania się z bardzo interesującą historią Szwajcarskiej Marki BERNINA

 


 

 

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO - Początki firmy BERNINA

 

Na wiosnę 1890 roku Karl Friderisch Gegauf - wynalazca i konstruktor - przeprowadził się z Szwajcarskiego Tagerwilen do Steckborn. W Klasztorze Feldbach założył sklep i warsztat produkujący maszyny wyszywające monogramy, które sam konstruował. W swoim warsztacie posiadał 4-6 maszyn, które były używane oraz 10 wykwalifikowanych mechaników. Jego warsztat z usługowym haftowaniem, tak naprawdę był tylko poligonem doświadczalnym dla jego maszyn, na których skupiał całą swoją uwagę. Gegauf od zawsze chciał produkować i ulepszać innego rodzaju maszyny do szycia.

 

Karl Friedrich Gegauf zalozyciel BERNINA

 

Karl Friedrich Gegauf (1860 - 1926) - Założyciel firmy BERNINA

 

 

Intensywnie pracował nad wynalezieniem maszyny do szycia, która wykonywałaby ścieg typu hemstitch, który był bardzo popularny i wykonywany na elementach bielizny, pościeli, obrusów i niezliczonej liczbie przedmiotów. Technika ta była wówczas misterną ręczną pracą i żadna maszyna nie potrafiła go wykonywać. Znalazł genialne rozwiązanie i w roku 1892 otrzymał szwajcarski patent o nr 4670 na pierwszą maszynę do szycia wykonującą hemstitch. Ta maszyna wraz z maszyną którą udoskonalił razem z synem w późniejszych latach była głównym produktem warsztatu Gegaufa przez ponad 30 lat.

 

Maszyna do szycia ściegiem Hemstitch

Maszyna do szycia ściegiem Hemstitch opatentowana przez Karla Gegaufa w roku 1892

 

 

W roku 1895 większa część klasztoru razem ze sklepem hafciarskim oraz warsztatem została zniszczona przez pożar. Na szczęście udało się uratować kilka prototypów maszyny do szycia typu hemstitch. Wkrótce po pożarze warsztat został przeniesiony do stodoły. Został wyposażony w większą ilość urządzeń i narzędzi, dzięki czemu można było produkować znacznie więcej maszyn niż dotychczas.

 

Na przełomie wieków w warsztacie Gegaufa pracowało około 70-80 pracowników – była to już mała fabryka. Karl Fredrich Gegauf był dyrektorem technicznym, a jego brat Georg Gegauf zajmował się handlem. Maszyny do wykonywania ściegu hemstitch trafiły na szeroki rynek rodzimy i były także eksportowane. Termin „Gegaufing" przyjął się jako określenie zdobień hemstitch wykonywanych maszynowo.

 

 

Maszyna Fritz Gegauf

Maszyna do ściegu hemstitch z roku 1905 produkowana przez fabrykę Gegaufa

 

 

 

Zainteresowanie Gegaufa nowymi technologami i mechaniką znajdowały odzwierciedlenie nie tylko w maszynach jakie budował, ale również w wyposażeniu swojego warsztatu, które na obecne czasy było bardzo nowoczesne i imponujące. Gegauf uwielbiał nowe wynalazki. W latach 90 XIXw pojawiał się na ulicach Steckborn na rowerze, który był wówczas nowym wynalazkiem. Kilka lat później poruszał się po ulicach Steckborn oraz alejach wzdłuż jeziora swoim samochodem Daimler Benz z numerem rejestracyjny TG 1. Wykorzystywał także siłę napędową jaką dawał silnik benzynowy do prasy owocowej. Posiadał też łódź, z napędem parowym.

 

Jednakże tendencja wzrostowa fortuny przedsiębiorstwa braci Gegauf w jakiej firma znajdowała się w pierwszej dekadzie XXw miała zostać przerwana przez dwa istotne wydarzenia. Po pierwsze po wybuchu Pierwszej Wojny Światowej firma nie mogła eksportować maszyn do szycia, co oznaczało, że bracia Gegauf musieli zacząć produkować inne artykuły na rodzimy rynek. Po drugie w roku 1917 w bardzo trudnym dla firmy okresie, w wyniku wypadku zmarł Georg Gegauf.

 

Wówczas Karl Fredrich zdecydował kontynuować swój plany i w roku 1919 założył w „Neue Schloss” w Steckborn nowy warsztat. Podczas gdy rodzina jego brata konturowała działalność w „Grune Haus” także w Steckborn.

 

W ciągu kilku lat po wojnie odnowiono kontakty ze starymi klientami oraz nawiązano nowe kontrakty w kraju i zagranicą. Firmę zasypywały nowe zamówienia na maszyny, więc można było zaprzestać produkować tymczasowe produkty takie jak np. tysiące otwieraczy do konserw.

 

31 marca 1919 r. syn Karla – Fritz Gegauf, który razem z ojcem budował maszyny, otrzymał patent na nowy rodzaj maszyny do szycia ściegiem hemstitch. Przyszłość firmy rysowała się bardzo dobrze.

 

Jednakże rozwój branży tekstylnej stwarzał zagrożenie dla maszyn do szycia typu hemstitch. W produkcji odzieży zaczęto wykorzystywać sztuczny jedwab, jersey i inne tkaniny, które nie nadawały się do wykorzystania techniki hemstitch.

 

Początkowo nic nie wskazywało, że zwiększanie popularności sztucznego jedwabiu w produkcji odzieży będzie niekorzystne dla fabryki w "NEUE SCHLOSS”, a wręcz przeciwnie.

 

 

W 1923 r. Na terenie klasztoru Feldbach założono fabrykę syntetycznego jedwabiu, która rozpoczęła produkcję rok później.

Karl Friedrich został zaproszony do zwiedzania zakładu i wkrótce zaczął zastanawiać się w jaki sposób „zmechanizować” niektóre ręczne czynności przy produkcji sztucznego jedwabiu.

 

W jednym z etapów produkcji syntetycznego jedwabiu nici były ręcznie wiązane w motki, a następnie trafiały do barwienia. Proces ten był określany niemieckim zwrotem „fitzen”. W ciągu kilku tygodni Gegauf przygotował rysunki techniczne maszyny, która potrafiła wykonywać te operacje automatycznie.

Fabryka sztucznego jedwabiu wykazała duże zainteresowanie tego typu maszyną. Karl Friedrich Gegauf zaczął przygotowywać warsztat, w którym powstawałyby maszyny zwane „Fitzmachines“. Niestety zanim pierwsza maszyna została złożona, Karl Friedrich Gegauf zmarł 13 grudnia 1926.

 


 

KOLEJNE POKOLENIE

 

 

Jego synowie Fritz i Gustav kontynuowali działalność firmy i dostarczyli pierwszą „Fitzmachine” do fabryki sztucznego jedwabiu 27 lipca 1927 roku. Maszyna okazała się dużym sukcesem i do fabryki w „Neue Schloss” spadły zamówienia na kolejne egzemplarze. Fabryka ta okazała się zbyt mała, aby produkować większą ilość maszyn, których waga przekraczała tonę. Dlatego też w latach 1928-1929 nowa fabryka zaczęła powstawać w miejscu, w którym znajduje się do dziś. Działalność nowej fabryki rozpoczęła się 5 kwietnia 1929 roku. Jednak zapotrzebowanie na Fitz-maszyny trwało tylko kilka lat i od roku 1931 przyszłość firmy nie wyglądała dobrze. Dodatkowo w październiku 1929 rozpoczął się Wielki Kryzys światowych gospodarek. Zapotrzebowanie na maszyny do ściegu „hemstitch” spadało co raz bardziej, a nowe metody produkcji sztucznego jedwabiu spowodowały, że maszyny do zwijania motków stały się zbędne.

 

Nagle okazało się, że nowa fabryka miała zbyt mało pracy. Nowe maszyny nie były wykorzystywane. Liczba pracowników spadła do 35.

 

Nowy produkt był pilnie potrzebny – ale jaki ?

 

W tym czasie około 20 000 maszyn do szycia importowano corocznie do Szwajcarii. Głównie z Anglii i Niemiec. Dlaczego więc nie produkować tych maszyn bezpośrednio w Szwajcarii? Firma miała doświadczenie w tej wyspecjalizowanej dziedzinie, a także dobrą reputację na rynku.. 20 000 sztuk maszyn rocznie było bardzo obiecującym wynikiem.

 

Z pomocą Wilhelma Brutsh’a specjalisty od maszyn do szycia, który zająłby się sprzedażą detaliczną, Fritz Gegauf zdecydował się wprowadzić do produkcji domową maszynę do szycia. Chciał zbudować solidny, prosty w obsłudze model, który byłby w stanie konkurować z innymi maszynami, cieszącymi się uznaniem na szwajcarskim rynku. Nie nastawiał się na ogromne ilości, ale na Szwajcarską jakość i solidność.

 

Jak pokazała przyszłość, decyzja ta miała ogromne znaczenie dla firmy, a nawet dla całego Szwajcarskiego regionu. Droga do sukcesu firmy BERNINA była trudna i wymagająca, jednak dzięki niestrudzonej pracy, wizji przyszłości i ogromnej kreatywności Fritza Gegaufa udało się odnieść niewyobrażalny sukces.

 

 

Karl Friedrich Gegauf zalozyciel BERNINA

 

Fritz Gegauf (1893 - 1980) - Syn Karla Friedricha Gegaufa

 

 

 

W roku 1932 pierwszy model domowej maszyny do szycia był prawie ukończony. Otrzymał nazwę handlową BERNINA (od szwajcarskiego szczytu górskiego) i został przekazany do produkcji na małą skalę. Maszyna wzbudziła duże zainteresowanie na rynku i bardzo dobrze się przyjęła. Cieszyła się pozytywną opinią i zaczęła się bardzo dobrze sprzedawać. Firma BERNINA podjęła pierwszą poważną i mającą ogromne skutki decyzję – skoncentrowanie się na produkcji domowych maszyn do szycia oraz położenie ogromnego nacisku na jakość produkowanych urządzeń.

 

Pierwsza maszyna do szycia z logiem BERNINA

Pierwsza maszyna do szycia BERNINA wyprodukowana przez firmę Fritz Gegauf's Sons AG w roku 1932

 

 

Zasada najwyższej jakości stała się polityką firmy BERNINA i jest aktualna po dzień dzisiejszy. Maszyny zmieniały się z roku na rok, postęp technologiczny był ogromny, a maszyny stawały się co raz lepsze. Wkrótce BERNINA stała się firmą, która na stałe wywalczyła sobie miejsce wśród firm produkujących najlepsze maszyny do szycia. Jednakże długotrwały kryzys światowej gospodarki oraz wybuch Drugiej Wojny Światowej uniemożliwiły szybszy rozwój firmy w tym czasie.

 

Maszyna do szycia ZygZak BERNINA 117

Pierwsza szwajcarska maszyna do szycia ściegiem ZygZak BERNINA 117 wyprodukowana w roku 1933

 

 

W roku 1943 po zaprezentowaniu pierwszej elektrycznej wolnoramiennej maszyny do szycia ściegiem Zygzak, która została wyprodukowana w Steckborn, rozwój firmy BERNINA nabrał ogromnego tempa.

 

Maszyna do szycia BERNINA 125 - Pierwsza elektryczna maszyna ZygZak

 

Pierwsza szwajcarska elektryczna maszyna do szycia ściegiem ZygZak z wolnym ramieniem BERNINA 125 wyprodukowana w roku 1943

 

 

 

W roku 1947 Gustav Gegauf zrezygnował z prowadzenia firmy, wówczas firma zmieniła status ze spółki „Fritz Gegauf’s Sons” na firmę „Fritz Gegauf Ltd”. W roku 1950 firma ta przejęła całą sprzedaż detaliczną maszyn w Szwajcarii.

 

 

Maszyna do szycia BERNINA 530

BERNINA 530 wyprodukowana w roku 1954

 

 

W roku 1954 pierwszy model maszyny do szycia BERNINA klasy 530 „zszedł” z linii produkcyjnej. Posiadał on specjalne ściegi dekoracyjne oraz funkcję obszywania dziurki na guzik. W roku 1963 do produkcji wszedł następny model maszyny BERNINA klasy 730. W tym samym roku z taśmy produkcyjnej zeszła MILIONOWA maszyna BERNINA.

 

Maszyna do szycia BERNINA 730

BERNINA 730 z roku 1963

 

 

Największym sukcesem sprzedażowym szwajcarskiej firmy BERNINA cieszył się model 830 który był produkowany nieprzerwanie w latach 1971 - 1981.

 

Maszyna do szycia BERNINA 830

BERNINA 830 produkowana w latach 1971-1981

 

 

W roku 1980 Fritz Gegauf zmarł w wieku 87 lat. Był pionierem przemysłu w dziedzinie maszyn do szycia, a współczesną renomę i uznanie na całym świecie, firma BERNINA zawdzięcza właśnie Jego osobie. Był przedsiębiorcą w najlepszym tego słowa znaczeniu. Przejawiał talent i umiejętności oraz intuicję do rozwoju produkcji, sprzedaży i sukcesu finansowego. Jego założenia i filozofia prowadzenia firmy są obecne do dnia dzisiejszego. Wskazówki, przewodnictwo i kierownictwo przez lata przygotowywały jego następców. Córka Fritza – Odette Ueltschi-Gegauf przejęła od niego „stery” i objęła prowadzenie firmy kontynuując rodzinną tradycję firmy BERNINA.

 

 

Odette Ueltschi-Gegauf - Córka Fritza Gegaufa (Wnuczka założyciela marki BERNINA)


Odette Ueltschi-Gegauf (1921 - 1992) - Córka Fritza Gegaufa, wnuczka Friedricha Gegaufa

 

 

 

W roku 1981 BERNINA zrobiła kolejny krok w rozwoju maszyn do szycia. Narodziła się maszyna BERNINA klasy 930. W tym czasie BERNINA produkowana 140 000 maszyn roczne i zatrudniała 1 100 pracowników. Po ogromnym sukcesie modelu klasy 930 BERNINA wkroczyła w nową epokę.

 

 

Maszyna do szycia BERNINA 930

BERNINA 930 z roku 1971

 

 

W roku 1986 Szwajcarska firma wprowadziła na rynek pierwszą w pełni elektroniczną maszynę do szycia - model BERNINA 1130. Proces produkcji tego modelu został w pełni zautomatyzowany. W roku 1986 firma Fritz Gegauf AG zainwestowała w najnowszą koncepcje automatycznej linii produkcyjnej i tym samym stała się najbardziej przodującą firmą w przemyśle maszyn do szycia.

 

Maszyna do szycia BERNINA 1130
BERNINA 1130 z roku 1986

 

 

W roku 1988 Hanspeter Ueltshi przejął prowadzenie firmy od swojej matki Odette. Tym samym stał się czwartym pokoleniem kontynuującym rodzinną firmę BERNINA. W roku 1992 niespodziewanie zmarła Odette Ueltshi Gegauf w wieku 71 lat.

 

 

Hanspeter Ueltschi - Obecny właściciel BERNINA

 

Hanspeter Ueltschi (syn Odette) - Obecny właściciel firmy BERNINA

 

 

BERNINA - Trzy pokolenia rodzinnej firmy BERNINA

Kolejne pokolenia rodzinnej firmy BERNINA - od lewej: Odette Ueltschi-Gegauf, Fritz Gegauf, Hanspeter Ueltschi

 


 

 

W roku 1990 powstał model BERNINA 950 który był pierwszym półprzemysłowym modelem maszyny do szycia BERNINA. W późniejszym czasie powstał kolejny model tego typu – BERNINA 1008. Były to maszyny do szycia wykorzystywane jako stębnówki przemysłowe i profesjonalne maszyny wielofunkcyjne.

 

 

BERNINA 950 - Przemysłowa maszyna do szycia

 

BERNINA 1008 - Przemysłowa maszyna do szycia

BERNINA 950 - Przemysłowa maszyna do szycia

 

BERNINA 1008 - Przemysłowa maszyna do szycia

 

 

W tym samym roku w BERNINA powstał pierwszy model komputerowej maszyny do szycia BERNINA 1530. Maszyna ta została wyposażona w wyświetlacz LCD oraz unikatowe pokrętła sterujące. Rok później model ten został udoskonalony i pod nazwą BERNINA 1630 trafił na rynek. Posiadał rotacyjny przemysłowy chwytacz oraz możliwość szycia nie tylko w przód i tył, ale również na boki !

 

BERNINA 1530 - Pierwsza komputerowa maszyna do szycia marki BERNINA

 

BERNINA model 1630 - Elektroniczna maszyna do szycia

BERNINA 1530 - Pierwsza komputerowa maszyna do szycia tej firmy

 

BERNINA 1630 - Wyposażona w system SidewaysMotion

 


 

 

NARODZINY HAFCIARKI KOMPUTEROWEJ - Historia współczesna

 

W kolejnych latach BERNINA rozpoczęła pracę nad nową linią urządzeń jaką są hafciarki komputerowe. Pierwszą hafciarką komputerową firmy BERNINA był model Artista 165 który wszedł do sprzedaży w roku 1996.

 

 

BERNINA Artista 165 - Pierwsza hafciarka komputerowa BERNINA

(BERNINA Artista 165 pierwsza hafciarka komputerowa)

 

 

BERNINA ciągle i nieprzerwanie udoskonalała swoją linię hafciarek wprowadzając kolejne modele wyposażone w najnowsze zdobycze techniki w tej dziedzinie. Kolejne hafciarki komputerowe otrzymywały nowe oprogramowanie (np. Windows CE w modelu Artista 200) oraz jeszcze bardziej intuicyjne i przyjazne interfejsy (dotykowy ekran sterujący, wielofunkcyjne pokrętła, itp). Hafciarki BERNINA od zawsze słynęły z metalowej konstrukcji i mocnych podzespołów, dlatego też BERNINA dedykowała i dedykuje swoje hafciarki do wszelkiej działalności gospodarczej związanej z haftem komputerowym. Powiększało się też pole haftu oraz zwiększała się również prędkość haftowania.

 

 

W roku 2004 pojawiła się legendarna linia hafciarek BERNINA Aurora, która kontynuowana była do 2017 roku. Przez 13 lat hafciarki te cieszyły się uznaniem klientów i stawały się bezawaryjnym narzędziem do prowadzenia biznesu.

 

 

BERNINA Aurora 450 - Legendarna hafciarka do firmy

 

(Legendarna hafciarka komputerowa dedykowana dla firm - Linia 4 BERNINA Aurora)

 

 

 

Na potwierdzenie tego, że hafciarki BERNINA Aurora to prawdziwe arcydzieła inżynierii, można powołać się na rekordzistkę, hafciarkę naszego Klienta model BERNINA Aurora 450, która "zamknęła licznik" ściegów wykonując - UWAGA: 99 999 999 ściegów (dziewięćset dziewięćdziesiąt milionów, dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć tysięcy, dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć) czyli PRAWIE STO MILIONÓW WKŁUĆ ! Po wymianie licznika hafciarka w dalszym ciągu pracuje perfekcyjnie :)

 

 

BERNINA Aurora 450 - Rekordowy stan licznika

BERNINA Aurora 450 - Licznik ściegów wykonanych prze hafciarkę naszego klienta.
Odczyt w programie serwisowym. zdjęcie wykonano podczas okresowego przeglądu hafciarki.

 


 

 

Wraz z rozwojem hafciarek komputerowych BERNINA rozwijała również pakiet oprogramowania hafciarskiego służącego do projektowania wzorów hafciarskich. Programy do haftu także przechodziły ewolucję związaną z rozwojem hafciarek oraz komputerów, systemów operacyjnych i programów graficznych takich ja CorelDRAW. Współczesne programy do haftu BERNINA tworzone są w kooperacji z Australijską firmą WILCOM, która w świecie oprogramowania hafciarskiego jest prawdziwym liderem.

 

 

Designer Plus - Projektowanie haftu

 

(Oprogramowanie hafciarskie BERNINA-WILCOM)

 

 


 

W roku 2004 BERNINA zaprezentowała chroniony patentem system BERNINA BSR czyli laserową stopkę do pikowania pozwalającą uzyskać idealnie równy ścieg podczas pikowania „wolną ręką. Dzięki BSR BERNINA otrzymuje nagrodę "Best Innovator" od AT Kearney, a hafciarka Aurora 440 QE, która jest wyposażona w BSR staje się najpopularniejszą maszyną dla wymagających Quiltersów na całym świecie.

 

 

BERNINA BSR - Laserowy system do pikowania

 

(Laserowa stopka do pikowania BERNINA BSR)

 

 

BERNINA tym samym na stałe zagościła w świecie patchworku i quiltu, gdzie szybko zdobyła ogromną popularność wśród quiltersów na całym świecie stając się liderem innowacji. BERNINA sygnuje wybrane modele maszyn znakami PE (Patchwork Edition) lub QE (Quilters Edition). Są to specjalne modele maszyn dopasowane do specyficznych potrzeb osób zajmujących się hobbystycznie lub zawodowo szyciem patchworku i pikowaniem.

 

 

BERNINA system BSR - Laserowa stopka do pikowania

 

(Maszyna BERNINA B750 QE - Specjalna maszyna dla quiltersów)

 


 

Kolejne lata to jeszcze bardziej intensywny rozwój wśród maszyn, owerloków i hafciarek oraz osiągnięcie jeszcze lepszej jakości produkowanych urządzeń.

 

W latach 2007-2009 BERNINA wdraża standardy norm jakościowych:

 

ISO 14001:2004 (system zarządzania środowiskowego)

 

OHSAS 18001:2007 (system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy)

 

ISO 9001:2008 (system zarządzania jakością).

 

BERNINA - Szwajcarska precyzja, jakość i dokładność

 

(Najwyższa jakość wykonania i rygorystyczne testy wytrzymałościowe to znak rozpoznawczy marki BERNINA)

 


 

 

W roku 2009 powstaje najbardziej zaawansowana maszyno-hafciarka BERNINA model B830. Urządzenie wyposażone zostało w szereg najnowocześniejszych rozwiązań w świecie haftu i szycia, a 15 z nich zostało objęte ochroną patentową BERNINA.

BERNINA B830 - Hafciarka i maszyna do szycia

 

(BERNINA B830 - hafciarka komputerowa i maszyna do szycia)

 

 


 

 

W roku 2010 BERNINA tworzy pierwsze narzędzie z pakietu BERNINA DesignWorks - BERNINA CutWork, czyli narządko i program służący do wycinania zaprojektowanych wzorów w tkaninie. Narzędzie to otrzymało nagrodę Swiss Technology Award

 

 

BERNINA DesignWorks - CutWork, PaintWork, CrystalWork

 

 

 

W roku 2012 BERNINA uzupełniła pakiet DesignWorks o nowe narzędzia i programy takie jak:

 

- BERNINA PaintWork - malowanie pisakami zaprojektowanych wzorów

- BERNINA CrystalWork - ozdabianie kryształkami wg zaprojektowanego szablonu

 

 

 

https://szycie.info.pl/pic/akcesoria_haf/Narzedzia_toolsy_hafciarka-pl.jpg

 

Dzięki systemowi BERNINA DesignWorks, firma BERNINA wprowadza nową linię urządzeń - MULTI-HAFCIARKI KOMPUTEROWE

Te zaawansowane i profesjonalne maszyny haftujące oprócz haftu i szycia potrafią dodatkowo malować pisakami, ozdabiać kryształkami i wycinać jak ploter. Prawdziwe profesjonalne kombajny oferujące więcej niż zwykłe hafciarki komputerowe.


 

 

W roku 2013 na rynek została wprowadzona kolejna linia maszyno-hafciarek dedykowanych do działalności gospodarczej - LINIA 7.

 

 

BERNNA 790 podczas haftowania

(BERNINA B780/790 Top Model linii 7)

 

 

Maszyno hafciarki z tej linii zostały wyposażone w najnowsze rozwiązania i imponujące parametry takie jak: imponująca przemysłowa prędkość haftu - 1 000 ściegów na minutę, ogromne pole haftu: 40x21 cm, a także zaawansowane funkcje szycia. Maszyno-hafciarki z linii 7 zostały także wyposażone w nowy model chwytacza BERNINA 9 HOOK, który jest dziełem wielu lat doświadczeń i połączeniem zalet zarówno chwytacza wahadłowego (trwałość i jakość ściegu) i rotacyjnego (prędkość, kultura pracy i szerokość ściegu).

 

BERNINA - Chwytacz rotacyjny 9 generacji

(Rotacyjny chwytacz 9tej generacji BERNINA 9 Hook)

 

 


 

 

Rok 2014 przyniósł nową 7 wersję oprogramowania hafciarskiego w którym pierwszy raz zastosowano nowy interfejs graficzny oraz nowe, jeszcze lepsze algorytmy służące do przerabiania plików graficznych na haft.

 

Programy do projektowania haftów BERNINA-WILCOM

 

(Oprogramowanie hafciarskie BERNINA-WILCOM w trzech różnych poziomach zaawansowania)

 

 

 


 

 

W roku 2015 na rynek trafiło ARCYDZIEŁO - długoramienne maszyny do pikowania Longarm Q20 i Q24 wraz z ramami do quiltingu. Te zaawansowane komputerowe longarmy zostały zaprojektowane z myślą o najbardziej zaawansowanych użytkownikach. Wyposażone zostały w podwójny system BERNINA BSR oraz rozwiązania, których na próżno szukać w innych maszynach tego typu. Maszyny te w mgnieniu oka zyskały uznanie w świecie profesjonalnych quiltersów i stały się wyznacznikiem jakości i niedoścignionym wzorem dla innych.

 

 

BERNINA Longarm Q24 z ramą do pikowania

(Profesjonalna BERNINA Longarm Q24 z ramą do pikowania)

 

 

 

 


 

 

W roku 2017 na rynek trafiła najnowsza wersja oprogramowania hafciarskiego BERNINA-WILCOM Designer V8 która wyposażona w najnowsze funkcje takie jak haft 3D oraz możliwość konwersji cyfrowych zdjęć bezpośrednio na haft czy też haftowanie kordonkiem !

 

BERNINA-WILCOM Designer V8

(BERNINA-WILCOM Designer V8 - Funkcja konwersji zdjęcia na haft)

 

 


 

W roku tym zakończyła się produkcja legendarnej hafciarki BERNINA Aurora 450 którą zastąpił nowy model BERNINA B570 QE będący kontynuacją i rozszerzeniem konstrukcji hafciarki AURORA zyskując sterowanie za pomocą dotykowego ekranu oraz możliwość rozszerzenia o dodatkowe funkcje takie jak: malowanie pisakami (PaintWork) i zdobienie kryształkami (CrystalWork).

 

 

https://hafciarki.pl/uploads/images/zdjecia/min_A450.jpg

 

min-B570

BERNINA Aurora 450   BERNINA B570 QE

 

 


 

 

W roku 2017 pojawiła się także nowa, profesjonalna hafciarka BERNINA model B700 który jest tylko hafciarką bez funkcji szycia ! Oparta na konstrukcji top modelu linii 7 hafciarko-maszyny B790 hafciarka B700 to najbardziej zaawansowana hafciarka marki BERNINA. Pozbawienie funkcji szycia pozwoliło na obniżenie ceny produktu. Często zdarzało się, że osoby które poszukują hafciarki nie potrzebują funkcji szycia, teraz nie muszą płacić za funkcje których nie wykorzystają.

 

BERNINA 700 - Profesjonalna, komputerowa maszyna do szycia i hafciarka

(BERNINA B700 - Najwyższy model multi-hafciarki komputerowej)


 

 

W Jubileuszowym roku 2018 BERNINA obchodzi swoje 125 urodziny. Na rynek trafiła odświeżona wersja Multi-Hafciarek z linii 5 BERNINA. Modele takie jak B500, B540, B570 QEE, B590 zyskały najnowszy moduł haftujący oraz chwytacz BERNINA 9-Hook stosowany dotychczas tylko w najwyższych modelach Multo-Hafciarek Linii 7 BERNINA. Chwytacz ten pozwolił na zwiększenie prędkości haftu i szycia do 1000 wkłuć na minutę. Umożliwia także stosowanie powiększonych szpulek na nitkę spodnią.

 

https://hafciarki.pl/uploads/images/Gallery/BERNINA-B500/multi-hafciarka-bernina-b500.jpg

(BERNINA B500 - Odświeżona linia 5 BERNINA PROFESSIONAL)

 


 

NIE TYLKO HAFCIARKI I MASZYNY DO SZYCIA - Owerloki, renderki, coverlocki

 

 

BERNINA to także owerloki, renderki i coverlocki w najlepszym wydaniu. We współczesnej historii marki BERNINA znajdziemy overlocki i coverlocki wyposażone w najnowsze rozwiązania z dziedziny szycia na owerloku.

 

 

Overlocki BERNINA

 

 

Przykładem jest system BERNINA MTC - Micro Thread Control). Jest to opatentowane przez firmę BERNINA rozwiązanie, w które wyposażane są owerloki i coverlocki, gwarantuje precyzyjne ustawienie wyglądu ściegu bez konieczności każdorazowego doboru naprężeń na chwytaczach i szerokości obcinania przy zmianie szytego materiału. Teraz jeden obrót pokrętłem mtc i szyjący uzyskuje gładki brzeg materiału o właściwym naprężeniu. Zastosowane rozwiązanie pozwala na profesjonale wykańczanie szytych materiałów.

 

 

BERNINA system MTC w overlockach

 

(BERNINA MTC - System opatentowany przez firmę)

 

 

 

Innymi przykładami nowatorskich rozwiązań marki BERNINA w urządzeniach typu owerlok (overlock) czy coverlock lub renderka jest np system FHS czyli tzw. kolanówka umożliwiająca podnoszenie stopki owerloka za pomocą kolana. Takie rozwiązanie zaczerpnięte z maszyn do szycia to prawdziwa innowacja w świecie owerloków.

 

 

Owerlok BERNINA z systemem FHS

 

(System FHS - podnoszenie stopki kolanem w owerloku BERNINA L460)

 

 

 


 

SIEDZIBA I GŁÓWNA FABRYKA BERNINA - od 1929 roku w tym samym miejscu - Szwajcarskim Steckborn

 

 

Fabryka i główna siedziba Szwajcarskiej firmy BERNINA znajduje się w tym samym miejscu od 1929 roku - w Szwajcarskim mieście Steckborn nad przepięknym jeziorem Bodeńskim.

 

 

Fabryka i główna siedziba firmy BERNINA

(Widok na fabrykę i główną siedzibę firmy BERNINA)

 

 

Linia produkcyjna na której składane są maszyny BERNINA przechodziła ewolucję i była dostosowywana do najnowszych technologii. Od zawsze była to najnowocześniejsza linia produkująca maszyny do szycia. Zawsze wyprzedzała konkurencyjne fabryki. Takie było i jest główne założenie marki BERNINA. Ostatnia modernizacja linii produkcyjnej do najnowszych standardów miała miejsce w 2015 roku gdy była dostosowywana do produkcji maszyn longarm.

 


 

 

LINIA PRODUKCYJNA KIEDYŚ

 

 

BERNINA - Historyczna linia produkcyjna

 

 

 

 

LINIA PRODUKCYJNA DZIŚ

 

BERNINA - Szwajcarska współczesna linia produkcyjna


 

Jak ewoluowało logo marki BERNINA

 

Jak zmieniało się logo BERNINA

 


 

Zobacz jak zmieniał się BERNINA na tle zachodzących zmian w świecie mody, rozrywki, techniki oraz ważnych historycznych wydarzeń.

 


 

 

Kalendarium firmy BERNINA

(do momentu powstania firmy BERNINA do dnia dzisiejszego)

 

 

1893 - Założyciel firmy BERNINA Karl Friedrich Gegauf wynalazł maszynę do szycia ściegiem typu "hemstitch".

 

1926 - Fritz Gegauf (syn Karla Friedricha) przejmuje prowadzenie firmy po śmierci ojca.

 

1932 - Powstaje pierwsza domowa maszyna do szycia o nazwie BERNINA (Kl. 105).

 

1938 - Powstaje pierwsza na świecie domowa maszyna szyjąca ściegiem ZygZak BERNINA Klasy 117.

 

1945 - Powstaje pierwsza elektryczna maszyna szyjąca ściegiem ZygZak z wolnym ramieniem BERNINA Klasa 125

 

1954 - Powstaje pierwsza maszyna BERNINA z chronionym patentem systemem wymiennych stopek oraz półautomatyczną dziurką (klasa 530)

 

1959 - Odette Ueltshi (wnuczka Fritza Gegaufa) przejmuje prowadzenie firmy BERNINA

 

1963 - Powstaje BERNINA klasy 730. Jest to pierwsza maszyna wykonująca automatyczną dziurkę na wymiar guzika.

 

1971 - Powstaje BERNINA klasy 830 Posiadała chroniony patentem elektroniczny rozrusznik nożny oraz dźwignię podnoszenia stopki kolanem (FHS).
Maszyna stała się ogromnym światowym sukcesem marki BERNINA.

 

1982 - Powstaje kolejny bestseller marki BERNINA - model klasy 930 wyposażony w możliwość szycia ściegami elastycznymi oraz bardzo mocny silnik.

 

1986 - W ofercie pojawia się pierwsza komputerowa maszyna do szycia z funkcją pamięci ściegów i automatyczną dziurką na guzik BERNINA 1130

 

1988 - Hanspeter Ueltschi (syn Odette) przejmuje prowadzenie firmy

 

1989 - Powstaje BERNINA klasy 1230 komputerowa maszyna o zwiększonej pojemności pamięci.

 

1996 - BERNINA wprowadza na rynek pierwszą komputerową maszynę do szycia i hafciarkę BERNINA Artista 165

 

2002 - Pierwsza na świecie komputerowa hafciarka i maszyna do szycia z systemem Windows CE model BERNINA Artista 200.

 

2004 - BERNINA wypuszcza na rynek LEGENDARNĄ linię profesjonalnych hafciarek komputerowych dedykowanych do działalności BERNINA Aurora
która kontynuowana będzie aż do 2017 roku !!

 

2004 - Powstaje chroniony patentem system BERNINA BSR umożliwiający pikowanie z wolnej ręki z zachowaniem idealnej długości ściegu.

 

2006 - Na rynek trafia top model komputerowej hafciarki BERNINA Artista 730

 

2009 - BERNINA tworzy najbardziej rozbudowany model hafciarki komputerowej BERNINA B830

 

2011 - Powstaje linia 5 profesjonalnych hafciarek komputerowych BERNINA

 

2012 - BERNINA tworzy system DesignWorks będącym zestawem narzędzi i programów rozszerzających możliwości hafciarki o nowe funkcje takie jak
wycinanie w materiale (CutWork), malowanie pisakami (PaintWork) oraz zdobienie kryształkami (CrystalWork). Powstają pierwsze Multi-Hafciarki.

 

2013 - BERNINA wprowadza na rynek nową linię Multi-Hafciarek komputerowych - BERNINA 7xx, która wyposażona została w nowy chwytacz 9tej generacji będący połączeniem lat doświadczeń z chwytaczami wahadłowymi (jakość ściegu) oraz chwytaczami rotacyjnymi (szybkość i kultura pracy).

 

2014 - Pojawia się nowa 7-wersja oprogramowania hafciarskiego BERNINA-WILCOM Embroidery Software 7 współpracująca w plikami CorelDRAW
oraz innymi plikami grafiki rastrowej (bitmapowej) i wektorowej.

 

2015 - BERNINA tworzy najbardziej zaawansowany system do pikowania składający się z maszyn typu LONG ARM (Q20 i Q24) oraz ramy do pikowania.
Maszyny wyposażone są w laserowy system BERNINA BSR.

 

2016 - W ofercie BERNINA pojawia się nowa Multi-Hafciarka BERNINA B570 QE będąca następcą i rozwinięciem hafciarek BERNINA Aurora.
BERNINA w kooperacji z firmą WILCOM wprowadza na rynek najnowszą wersję 8 oprogramowania do projektowania haftów BERNINA-WILCOM Designer 8. To jeszcze wydajniejszy algorytm, nowe funkcję (m.in. zamiana kolorowych fotografii na haft) oraz obsługa narzędzia do wycinania CutWork.

 

2017 - Na rynek trafia Multi-Hafciarka komputerowa BERNINA B700 będąca pierwszą w ofercie BERNINA profesjonalną hafciarką bez funkcji szycia.
Model oparty został na najwyższym modelu hafciarko-maszyny BERNINA B790

 

2018 - BERNINA AG obchodzi swój 125 Jubileusz. Z tej okazji pojawiają się specjalne edycje limitowane maszyn i Multi-Hafciarek. BERNINA wprowadza także nowe modle Multi-Hafciarek z linii 5 które otrzymały nowy moduł haftujący i chwytacz zaczerpnięty z modeli linii 7.

 

2019 - BERNINA AG wprowadza na rynek nowe hafciarki i maszyno-hafciarki z linii użytkowej bernette. Są to: Maszyna do szycia B77,
Hafciarka komputerowa B70 oraz połączenie tych dwóch urządzeń w jedno - Maszyno-Hafciarka B79


 

Obejrzyj film opowiadający historię firmy BERNINA AG

 

 


 

 

Kliknij i poznaj historię powstania kolejnego wynalazku: Hafciarki Komputerowej.

 

Jak pwstała hafciarka komputerowa - Historia powstania automatycznej maszyny haftującej

 

Zobacz jaką ewolucję przeszła ręczna maszyna do haftu stając się z czasem automatyczną hafciarką komputerową jaką znamy obecnie.

 

Narodziny Hafciarki Komputerowej - Historia wynalazku

 


 

Potrzebujesz pomocy w wyborze maszyny do szycia, hafciarki lub owerloka?

 

Sprawdź porównania naszych maszyn, owerloków, hafciarek i Multi-Hafciarek:

(kliknij w obrazek)

 

https://bernina.pl/uploads/images/Porownanie_urzadzen_bernina.jpg


 

Drzewo historii maszyn do szycia BERNINA